Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Щорічно 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Уперше цю дату було проголошено ВООЗ у 1988 році. Цей День встановлений з метою підвищення обізнаності суспільства про епідемію СНІДу, викликаної поширенням ВІЛ-інфекції, а також як день пам’яті жертв цього захворювання. 

На початок 2020  року в Україні живуть з ВІЛ 251 168 людей. Протягом 10 місяців 2020 року зареєстровано 13 277 нових випадків інфікування ВІЛ, що на 0,5% більше в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року.

ВІЛ це вірус імунодефіциту людини, який розвивається та розмножується в організмі людини і призводить до повної втрати захисних сил організму та розвитку СНІД.

СНІД це синдром набутого імунодефіциту, тобто хвороба, викликана вірусом. Віруси є збудниками багатьох хвороб, наприклад, грипу, герпесу, навіть деяких видів раку. 

ВІЛ та СНІД – не одне й те саме. ВІЛ – це вірус, що вражає імунну систему, а СНІД – це комплекс захворювань, які виникають у людини з ВІЛ на фоні низького імунітету.

Офіційно ВІЛ був виділений та ідентифікований у 1983 р. французькими вченими на чолі з Монтаньє в Пастерівському інституті в Парижі (одночасно із американськими вченими з Національного Інституту Здоров’я на чолі з Робертом Галло).

 

Існує кілька шляхів зараження ВІЛ:

  • Незахищений статевий акт;
  • Спільне використання шприців, голок та іншого ін’єкційного інструментарію; 
  • Використання нестерільного інструментарію для татуювання та пірсингу;
  • Використання чужих для гоління, зубних щіток з видимими залишками крові; (дуже рідко)
  • Передача вірусу від ВІЛ-позитивної матері дитині – під час вагітності, пологів і при грудному годуванні; 

ВІЛ не передається побутовим шляхом:

  •    при дотиках, рукостисканнях, обіймах; 
  •    через поцілунки; 
  •    при спільному проживанні в одній квартирі; 
  •    через посуд; 
  •    через їжу; 
  •    через постільну білизну, іграшки; 
  •    через повітря (зокрема при чханні та кашлі); 
  •    у басейні та сауні; 
  •    через поручні, дверні ручки, крани, унітази; 
  •    через спортивне знаряддя; 
  •    при укусах комах або тварин.

Перебіг ВІЛ-інфекції

Імунна система дорослої ВІЛ-інфікованої людини протягом перших декількох років після інфікування, незважаючи на шкоду, якої завдає вірус, працює порівняно добре. В цей час немає практично ніяких симптомів захворювання, за винятком збільшення лімфатичних вузлів та легких захворювань шкіри. Більшість дорослих людей на цій стадії захворювання не підозрюють, що вони інфіковані ВІЛ. Тільки через декілька років, коли імунна система стає слабкішою, з’являються прояви захворювання, які дають підставу запідозрити ВІЛ-інфекцію.

 

Тривалий період, коли люди, які живуть з ВІЛ, почуваються добре, називають латентною, або прихованою, фазою захворювання. В дорослих людей вона може тривати до 5–8 років, а іноді й довше.

ВІЛ неможливо визначити за зовнішнім виглядом. Фахівці стверджують, що кожна друга ВІЛ-інфікована людина не здогадується про свою хворобу. Від моменту зараження ВІЛом до вираження симптомів СНІДу може пройти понад 10 років. Виявити проблему може лише спеціальний аналіз крові на ВІЛ.

Результати аналізу можуть бути позитивними (ВІЛ-позитивний статус, що означає наявність вірусу імунодефіциту в організмі) або негативними (ВІЛ-негативний статус, антитіл до ВІЛ не виявлено). Однак навіть при негативному статусі слід пам’ятати про «період вікна» – час з моменту інфікування до можливості виявити вірус становить 3-6 місяців. Тому лікарі рекомендують зробити повторний аналіз через 3 і 6 місяців після можливого зараження.

Як захистити себе від ВІЛ/СНІДу:

–  утримуватися  від  статевих  контактів  з  випадковими партнерами і   особами, які вживають      наркотичні засоби;

–  виключити вживання ін’єкційних наркотичних засобів;

–  донорам крові, органів і тканин перевірятись на наявність антитіл до    ВІЛ-інфекції;

– обережно ставитися до проведення певних косметичних процедур з можливим пошкодженням шкірних і слизових оболонок (манікюр, педикюр, гоління, татуювання тощо);

– використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни (засоби для гоління, зубні щітки, ножиці );      – використовувати індивідуальні засоби захисту (рукавички, халати тощо) при роботі з біологічними рідинами і інструментарієм;

–  вагітним жінкам необхідно обов’язково обстежуватись на ВІЛ/СНІД.

Пам’ятайте, що значно простіше уникнути ВІЛ-інфікування, ніж вилікувати СНІД.

Використані джерела: –  https://kpi.ua/use-aids;

Перевірити власний рівень обізнаності з даної теми ви можете за посиланням https://docs.google.com/forms/d/1SexfTosEQzCI9Ed30h8An6LBdxO7SwW2X5vZcRNRx04/edit

 

 

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *